Články

14. února 2014Vlastní jména v angličtiněVlastní jména jsou jména konkrétních lidí, míst, událostí, atp. Jak vlastní jména překládat, jak je správně psát a na co bychom si při tom měli dávat pozor, to poradí dnešní článek.
9. ledna 2014Předpřítomný časČas předpřítomný (present perfect) v češtině nemáme a je pro nás proto obtížné odlišovat jej od času minulého. V dnešním článku se zaměříme právě na tento problém.
3. června 2013Kondicionály (podmínkové věty)Kondicionál je zvláštní souvětí obsahující podmínku. Gramatika tradičně popisuje tři základní typy kondicionálů, se všemi podrobnostmi je však celá problematika poměrně složitá.
2. května 2013Zkrácené tvaryAngličtina zkracuje ráda a často. Není na tom nic složitého, přesto však i toto zdánlivě triviální téma skrývá některá zákoutí, která si zaslouží pozornost i pokročilých angličtinářů.
9. dubna 2013Anglické časy - přehledV tomto přehledovém článku si připomeneme všechny důležité anglické časy a ke každému si ukážeme příklad kladné oznamovací věty, záporu a otázky.
8. dubna 2013Stupňování přídavných jmenGreat, greater, the greatest. Stupňování přídavných jmen patří spíše k jednodušším partiím anglické gramatiky, přesto neuškodí si ho připomenout a tak trochu zopakovat.
4. dubna 2013WILL vs SHALL - v čem je rozdíl?Slovesa WILL a SHALL známe hlavně v souvislosti s vyjádřením budoucnosti. Existují pro ně pravidla, ale nedodržují se. Navíc mají i mnohá jiná použití. Výsledkem je tak trochu chaos.
3. ledna 2013Určitý a neurčitý člen - jak na ně?S určitým a neurčitým členem se v angličtině setkáváme na každém kroku. Přesto je však mnoho lidí i po letech studia příliš dobře nezvládá. V tomto článku přinášíme návod, jak si s nimi poradit.
16. ledna 2012Nepravidelná slovesaOtevřete-li jakoukoliv učebnici angličtiny pro začátečníky, záhy narazíte na tzv. nepravidelná slovesa. Minulé tvary těchto sloves se netvoří podle jednoduchých pravidel a je proto třeba naučit se je nazpaměť. Naštěstí jich není mnoho.